Историјат

Јавна установа Службени лист Црне Горе је правни сљедбеник НИУ Службени лист Републике Црне Горе, од које је, сагласно члану 44 Закона о објављивању прописа и других аката („Службени лист ЦГ, број 5/08), преузела права, обавезе и запослене и наставила да користи средства која је користила НИУ Службени лист Републике Црне Горе до дана ступања на снагу Закона, 30. јануара 2008.године.

Службени лист НРЦГ основан је 10. јула 1945. године, са сједиштем у Подгорици. Овај датум се узима као дан Установе, јер је то датум објављивања првог броја Службеног листа Републике Црне Горе на Цетињу и представља почетак постојања и рада ове Установе у институционалном смислу.

До 1958. године Службени лист НРЦГ је пословао као буджетска установа која није имала самостални правни субјективитет. Функционисала је као служба у саставу одговарајућег министарства.

Уредбом Извршног вијећа Народне скупштине НРЦГ, од 20. новембра 1958. године, Службени лист НРЦГ се формира као самостална установа са правним статусом.

Од 1986. године ова установа послује под називом Новинско-издавачка установа Службени лист Републике Црне Горе, који је утврђен Законом о објављивању републичких закона и других прописа и општих аката и о новинско-издавачкој установи („Службени лист СРЦГ“, број 21/86). Јавна установа Службени лист Црне Горе регистрована је код Централног регистра Привредног суда у Подгорици 13. августа 2002. године, у складу са одредбама Закона о привредним друштвима („Службени лист РЦГ, број 6/02), као Новинско-издавачка установа Службени лист РЦГ-Подгорица.

Почеци института објављивања појединих општих аката власти у Црној Гори сежу чак до прве половине прошлог вијека, а има индиција да су старијег датума. У неким изворима се спомиње 1835.година. Према библиографским подацима функцију Службеног листа Републике Црне Горе обављао је “Глас Црногорца” од броја 26 из 1895.године. Сва службена акта (закони, уредбе, прогласи и др.) ондашњих централних власти (Скупштина, Влада и др.), објављивани су у “Службеном дијелу” листа “Глас Црногорца”, који је почињао првим ступцем на првој страни. Лист је важио као полузванични орган црногорске владе. Од разних ресора државне управе једино је Поштанско-телеграфско и телефонско ођељење Министарства унутрашњих послова Црне Горе имало свој “Службени лист” од 1911. до 1915.године, а остали ресори су објављивали своја службена акта у “Гласу Црногрца”. У времену од 1924. до 1929.године “Службени гласник” је излазио као званични лист Зетске области. Од 1929. до 1931.године “Службени гласник” је излазио као званични лист Зетске бановине Краљевине Југославије. Ове листове је штампала Државна штампарија на Цетињу. Од 1915. године и Цетињска општина је имала свој службени лист “Општински гласник”.

Објављивањем уставних закона, законских текстова и других правних прописа државних и других органа Службени лист Црне Горе представља својеврстан архив, односно базу података, правних докумената и информација на нивоу интегралног правног система и поретка Црне Горе. На основу њега се може пратити континуитет и развој црногорске државе у свим њеним важнијим областима: права, економије, културе, просвјете, и др., јер чува и баштини богату и аутентичну грађу о развоју и помјенама црногорске државе и друштва од 1945.године. Како је значајан и саставни дио правног и информационог система државе Црне Горе, ово службено гласило у свом дијелу професионалних и других обавеза омогућава ваљано и несметано функционисање правног, привредног и културног живота и развоја и незамјенљив је посредник у правном и информативном саобраћају и комуникацији измјеу законодавне, извршне и судске власти, дакле државе и правних и физичких лица као корисника норми и информација.

Органи Јавне установе

Органи Јавне установе су: управни одбор, директор и надзорни одбор.

Управни одбор

Управни одбор има седам чланова, и то: предсједника и три члана које предлаже Влада Црне Горе, два члана представника локалне самоуправе које предлаже Заједница општина Црне Горе и једног члана представника запослених, који се предлаже у складу са Статутом Јавне установе.

Управни одбор именује и разрјешава Влада Црне Горе на период од четири године.

Управни одбор је именован 19. марта 2020. године.

Директор

Директора Јавне установе именује и разрјешава Влада Црне Горе, на основу јавног конкурса, на период од четири године. Садашњу директорицу Влада је именовала 1. јула 2021. године.

Директор Јавне установе је истовремено главни и одговорни уредник Службеног листа.

Надзорни одбор

Надзорни одбор Јавне установе има предсједника и два члана које именује Влада Црне Горе на период од четири године. Један члан надзорног одбора је представник локалне самоуправе којег предлаже Заједница општина Црне Горе.

Надзорни одбор, у складу са чланом 36 Закона, подноси Управном одбору и Влади извјештај о резултатима надзора.

Дјелатност

Основна ђелатност Јавне установе, у складу са чланом 10 Закона о објављивању прописа и других аката, је објављивање закона, других прописа и аката, која је Законом утврђена као ђелатност од јавног интереса.

Јавна установа своју ђелатност објављивања прописа и других аката обавља кроз три стална издања: „Службени лист Црне Горе“, „Службени лист Црне Горе-Општински прописи“ и „Службени лист Црне Горе-Међународни уговори“.

Поред издавања и продаје Службеног листа (штампано и електронско издање), Јавна установа издаје и продаје збирке прописа, коментаре прописа, књиге, обрасце и сл., и врши друге послове одређене статутом Јавне установе, који су у функцији остваривања прописане ђелатности.

Лјудски потенцијали

Укупан број запослених на неодређено вријеме у Јавној установи на дан 31. децембар 2021. године је 16, са сљедећом квалификационом структуром:

ВСС – 9 запослених

ССС – 7 запослених